МОРФОГЕНЕЗ ПЕРЕДСЕРДНИХ ПЕРЕГОРОДОК У РАННЬОМУ ПРЕНАТАЛЬНОМУ ОНТОГЕНЕЗІ КУРКИ
Н.І.Горєлова
Кафедра гістології
Дніпропетровська державна медична академія
(Дніпропетровськ)
Серед вроджених вад серця дефекти перегородок складають значний відсоток в порівнянні з іншими.
Знання основних принципів та конкретних механізмів формування гістоархітектоніки міокарда у складі перегородок серця дозволить створити теоретичну базу для вивчення механізмів формування вроджених вад серця.
Дослідження септації передсердь проводили на 30ти ембріонах курки на стадіях 15-46 розвитку за Гамбургером і Гамільтоном та у перший тиждень постнатального розвитку. Метою нашого дослідження було вивчення тканинних і клітинних перетворень в міжпередсердній перегородці.
З 15-у по 19-у стадії розвитку міжпередсердна перегородка (МПП) у вигляді арки нависає над ендокардіальними подушками загального атріовентрикулярного каналу.
Між ними та нижнім краєм МПП утворюється первинний міжпередсердний отвір. Товщина міжпередсердної перегородки майже по всій довжині однакова, в 3-4 кардіоміоцити, що вкриті одним шаром ендотелію, і не відрізняється від такої як у стінки передсердь на стадіях 15-17.
На 19-й стадії розвитку з'являється ведучий, більш товстий край МПП, що відрізняється своїм тканинним складом від інших ділянок даної перегородки. Шар кардіогелю, що знаходиться тут між ендокардом і кардіоміоцитами з 19-ї по 25-у стадії розвитку заселяється мезенхімними клітинами, що мігрують сюди з дорзального мезокарду та в результаті епітеліальномезенхімної трансформації ендокардіальних клітин, що покривають МПП.
На 25-й стадії мезенхіма ведучого краю МПП зливається з мезенхімою дорзального мезокарду та атріовентрикулярними подушками, тим самим закривається первинний міжпередсердний отвір.
На 28-й стадії відбувається злиття ендокардіальних подушок між собою, формується єдина мезенхімна маса, що розділяє загальний атріовентрикулярний канал на правий і лівий.
В цей самий період відбувається формування вторинного міжпередсердного отвору шляхом утворення багаточисельних перфорацій в середній частині МПП, який функціонує до моменту вилуплення. Його закриття відбувається завдяки проліферації кардіоміоцитів з подальшим їх злиттям в перші дві доби постнатального розвитку курки, після чого формується дефінітивна МПП.
Таким чином, закриття первинного міжпередсердного отвору у курки відбувається мезенхімою тканиною, так само як і у ссавців, а закриття вторинного міжпередсердного отвору істотно відрізняється.
Так у курки закриття окремих перфорацій відбувається завдяки злиттю м'язових волокон, а у ссавців суцільний вторинний міжпередсердний отвір закривається вторинною міжпередсердною перегородкою.
// Карповские чтения:
Материалы I Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 18-21 мая 2004 г.).
Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2004. - 75с. [содержание...]
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Разработка, дизайн, поддержка — Днепропетровск, ДГМА, кафедра гистологии.