Товариство морфологів України: анатоми, гістологи, ембріологи, хірурги, цитологи
Титульна
Форум
Президія та правління
Відділення
Студентські олімпіади
Спеціалізовані Ради
Періодика
Дисертації та автореферати
Новини та оголошення
Каталог веб-ресурсів
Медичний гумор
Гістологія, цитологія та ембріологія
Нормальна та топографічна анатомія
Відділення
Розсилання
rss  
 
Реклама: Описание хвн здесь.
 Українською | На русском   
   
»»   НТ АГЕТ / Періодика / Карповські читання /

Карповські читання 2004

обложка

Карповські читання: Матеріали I Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 18-21 травня 2004 р.). Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2004. - 75с. [зміст...]

Матеріали I, II та III Всеукраїнських наукових морфологічних конференцій "Карповські читання" (Дніпропетровськ, 2004, 2005 та 2006 рр.) [перелік...]

МОРФОГЕНЕЗ ПЕРЕДСЕРДНИХ ПЕРЕГОРОДОК У РАННЬОМУ ПРЕНАТАЛЬНОМУ ОНТОГЕНЕЗІ КУРКИ Н.І.Горєлова Кафедра гістології
Дніпропетровська державна медична академія (Дніпропетровськ)

Серед вроджених вад серця дефекти перегородок складають значний відсоток в порівнянні з іншими. Знання основних принципів та конкретних механізмів формування гістоархітектоніки міокарда у складі перегородок серця дозволить створити теоретичну базу для вивчення механізмів формування вроджених вад серця. Дослідження септації передсердь проводили на 30ти ембріонах курки на стадіях 15-46 розвитку за Гамбургером і Гамільтоном та у перший тиждень постнатального розвитку. Метою нашого дослідження було вивчення тканинних і клітинних перетворень в міжпередсердній перегородці.

З 15-у по 19-у стадії розвитку міжпередсердна перегородка (МПП) у вигляді арки нависає над ендокардіальними подушками загального атріовентрикулярного каналу. Між ними та нижнім краєм МПП утворюється первинний міжпередсердний отвір. Товщина міжпередсердної перегородки майже по всій довжині однакова, в 3-4 кардіоміоцити, що вкриті одним шаром ендотелію, і не відрізняється від такої як у стінки передсердь на стадіях 15-17. На 19-й стадії розвитку з'являється ведучий, більш товстий край МПП, що відрізняється своїм тканинним складом від інших ділянок даної перегородки. Шар кардіогелю, що знаходиться тут між ендокардом і кардіоміоцитами з 19-ї по 25-у стадії розвитку заселяється мезенхімними клітинами, що мігрують сюди з дорзального мезокарду та в результаті епітеліальномезенхімної трансформації ендокардіальних клітин, що покривають МПП. На 25-й стадії мезенхіма ведучого краю МПП зливається з мезенхімою дорзального мезокарду та атріовентрикулярними подушками, тим самим закривається первинний міжпередсердний отвір. На 28-й стадії відбувається злиття ендокардіальних подушок між собою, формується єдина мезенхімна маса, що розділяє загальний атріовентрикулярний канал на правий і лівий. В цей самий період відбувається формування вторинного міжпередсердного отвору шляхом утворення багаточисельних перфорацій в середній частині МПП, який функціонує до моменту вилуплення. Його закриття відбувається завдяки проліферації кардіоміоцитів з подальшим їх злиттям в перші дві доби постнатального розвитку курки, після чого формується дефінітивна МПП.

Таким чином, закриття первинного міжпередсердного отвору у курки відбувається мезенхімою тканиною, так само як і у ссавців, а закриття вторинного міжпередсердного отвору істотно відрізняється. Так у курки закриття окремих перфорацій відбувається завдяки злиттю м'язових волокон, а у ссавців суцільний вторинний міжпередсердний отвір закривається вторинною міжпередсердною перегородкою.

 

// Карповські читання: Матеріали I Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 18-21 травня 2004 р.).
Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2004. - 75с. [зміст...]

 
 
 © 2004-2018, Морфологія .DP.UA
 
Вниманию морфологов! Шановні колеги!
Більшість сторінок веб-сайту НТ АГЕТ чекає на Вашу інформацію.
Будемо дуже вдячні за Ваші рекомендації та зауваження щодо інформаційного наповнення сторінок сайту, дизайну і структури веб-сайту.
// Координатор - Твердохліб Ігор Володимирович, д.мед.н., професор, зав. каф. гістологіі ДДМА (056-7135323). [ e-mail ]
// Відповідальний за створення та підтримку веб-сайту — Горбунов Андрій Олександрович. [ e-mail ] // Dr. Andy.
На правах рекламы: Хранение зимних вещей .
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Розробка, дизайн, підтримка — Дніпропетровськ, ДДМА, кафедра гістології.
Rambler's Top100