МОРФОМЕТРИЧНІ ПОКАЗНИКИ НЕЙРОНІВ СТОВБУРА ГОЛОВНОГО МОЗКУ ТА СПИННОГО МОЗКУ ПРИ ДЕМІЄЛІНІЗАЦІЇ ТА ПІСЛЯ ВИКОРИСТАННЯ ПРЕПАРАТУ “РЕБІФ”
Н.О.Мельник, Ю.Б.Чайковський
Кафедра гістології та ембріології
Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця
(Київ)
Реактивні зміни нейронів різних органів центральної нервової системи при демієлінізації до кінця не вивчені.
Одним із ефективних методів лікування демієлінізуючих захворювань, зокрема розсіяного склерозу, є застосування інтерферону-бета-1а (препарат “Ребіф”).
Метою нашого експериментального дослідження було визначення ядерноцитоплазматичного індекса (індекса Гертвіга) нейронів стовбура головного мозку та спинного мозку за умов демієлінізації та введення препарату “Ребіф” у короткі та віддалені терміни.
У дослідженні було використано 62 щури - самки, у яких моделювали експериментальний алергічний енцефаломієліт (ЕАЕ) шляхом введення гомогенату спинного мозку з ад’ювантом Фрейнда у подушечки кінцівок щурів.
Були досліджені 2 терміни – через 21 добу та через 39 діб після ініціації ЕАЕ. “Ребіф” вводили підшкірно у ділянці спини тварини.
Парафінові зрізи, товщиною 4-6 мкм забарвлювали діамантовим крезиловим фіолетовим та гематоксиліном і еозином.
Морфометричне дослідження проводили за допомогою мікроскопа Olympus BX51 з цифровою камерою С-4040zoom та персонального комп’ютера.
Для вимірювання метричних характеристик використовували програмне забезпечення UTHSCSA Image Tool ® for Windows ®.
Визначали відсоток нейронів, у яких були змінені перикаріони та ядра.
Серед таких клітин розраховували відсоток перикаріонів нейронів з помірними деструктивними змінами і відсоток з виразними деструктивними змінами. Деструктивні зміни спостерігались у зміні форми ядра перикаріона, їх інтенсивності забарвлення та особливостей розміщення хроматофільної речовини.
В усіх групах тварин через 21 добу та 39 добу після ініціації ЕАЕ визначили тіла нейронів з помірними та виразними змінами. За індексом Гертвіга перикаріони з помірними змінами були розділені на 2 групи.
Більшість нейронів стовбура головного мозку та спинного мозку у гострий період ЕАЕ та після використання препарату “Ребіф” – через 21 добу після ініціації були з помірно зміненими тілами.
Найкращий вплив на прискорення відновлювальних процесів тіл нейронів стовбура головного мозку та спинного мозку має препарат “Ребіф” (інтерферон – бета – 1a) при пролонгованому використанні через 39 діб після ініціації ЕАЕ.
// Карповские чтения:
Материалы I Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 18-21 мая 2004 г.).
Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2004. - 75с. [содержание...]
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Разработка, дизайн, поддержка — Днепропетровск, ДГМА, кафедра гистологии.