Общество морфологов Украины: анатомы, гистологи, эмбриологи, хирурги, цитологи
Титульная
Форум
Президиум и правление
Отделения
Студенческие олимпиады
Специализированные Советы
Периодика
Диссертации и авторефераты
Новости и объявления
Каталог веб-ресурсов
Медицинский юмор
Гистология, цитология и эмбриология
Нормальная и топографическая анатомия
Отделения
Рассылка
rss  
 
 Українською | На русском   
     
»»   НТ АГЕТ / Периодика / Карповские чтения /

Карповские чтения 2004

обложка

Карповские чтения: Материалы I Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 18-21 мая 2004 г.). Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2004. - 75с. [содержание...]

Материалы I, II и III Всеукраинских научных морфологических конференций "Карповские чтения" (Днепропетровск, 2004, 2005 и 2006 гг.) [перечень...]

Карповські читання 2004

ПАТОГЕНЕТИЧНІ ПЕРЕБУДОВИ АТРІОВЕНТРИКУЛЯРНОГО З’ЄДНАННЯ СЕРЦЯ ЛЮДИНИ Н.М.Терещенко Кафедра гістології
Дніпропетровська державна медична академія

Вади серця і судин складають найбільшу групу уроджених дефектів у людей: їх виявляють у 1% усіх живих немовлят, а частота серед мертвонароджених у 10 разів вище (Sinning, 1998). Одна з вроджених вад розвитку серця – відкритий атріовентрикулярний канал – у теперішній час є досить поширеною та складає 23% від всіх вроджених вад серця. Найбільш небезпечною з них є загальний атріовентрикулярний канал (повна форма зустрічається у 4,76,5% випадків); 65% хворих гине протягом першого року життя, 85% до кінця другого року життя, 96% до п’яти років. Не дивлячись на значну кількість робіт, що присвячені етапній перебудові ділянки атріовентрикулярного з’єднання в серці, відсутні дослідження у напрямку вивчення динаміки структурних та функціональних перетворень тканинних і клітинних компонентів в його складі на етапах пренатального онтогенезу.

У нашій роботі проведений морфологічний аналіз формування спеціалізованих провідних структур у ділянці атріовентрикулярного (АВ) з’єднання виходячи з даних про розвиток провідної системи серця з 4 кілець між первинними сегментами серця. Ритмічна активність серця – одна з найбільш ранніх функцій, що спостерігається протягом усього періоду формування спеціалізованої провідної тканини. Передсердний і шлуночковий міокард спочатку не розділений ніякими фізичними бар'єрами; однак відомо, що існує невелика затримка між деполяризацією передсердь і шлуночків, імовірно, обумовлена особливостями деполяризації в АВ-з'єднанні. Тканина борозни зрештою вростає в АВ-з'єднання й анатомічно ізолює передсердний і шлуночковий міокард, залишаючи лише ділянку спеціалізованої провідної системи. Процеси петлеутворення і септації серця призводять до того, що кільця провідних клітинпопередників виявляються розташованими поруч з основою серця, поблизу скелета в ділянці АВ-з’єднання. Синусний вузол виникає із синоатріального кільця і лежить на з'єднанні між верхньою порожнистою веною і передсердним міокардом. Процес інвагінації венозного синусу приводить до того, що синоатріальне кільце доходить до основи передсердної перегородки, де воно бере участь в утворенні поверхневої частини АВ-вузла. Атріовентрикулярне кільце змінюється через процес поділу АВ-з'єднання ендокардіальними подушками. При цьому кільце набуває форми вісімки. Передня і задня петлі кільця наближаються до основи передсердної перегородки. Задня петля АВкільця виявляється на вершині впускної перегородки і дає початок глибокій частині АВ-вузла і проксимальній частині пенетруючого пучка. Дистальна частина пенетруючого пучка виникає самостійно і лише після цього установлює контакт із АВ-вузлом.

Футляр тканин АВ-борозни після розмежування передсердного і шлуночкового міокарда ізолює пенетруючий пучок і пучки гілок із шлуночкового міокарда. Саме у ході цього процесу можуть утворюватися м'язові області безпосереднього контакту між АВ-вузлом і шлуночками, а також аномальні провідні структури (додаткові шляхи проведення) між передсердями і шлуночками.

 

// Карповские чтения: Материалы I Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 18-21 мая 2004 г.).
Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2004. - 75с. [содержание...]

 
 
 © 2004-2018, Морфологія .DP.UA
 
До відома морфологів! Уважаемые коллеги!
Большинство страниц веб-сайта НТ АГЕТ ожидает Вашей информации.
Будем очень благодарны за Ваши рекомендации и пожелания относительно информационного наполнения страниц сайта, дизайна и структуры веб-сайта.
// Координатор - Твердохлеб Игорь Владимирович, д.мед.н., профессор, зав. каф. гистологии ДГМА (056-7135323). [ e-mail ]
// Ответственный за создание и поддержку веб-сайта — Горбунов Андрей Александрович. [ e-mail ] // Dr. Andy.
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Разработка, дизайн, поддержка — Днепропетровск, ДГМА, кафедра гистологии.
Rambler's Top100