Товариство морфологів України: анатоми, гістологи, ембріологи, хірурги, цитологи
Титульна
Форум
Президія та правління
Відділення
Студентські олімпіади
Спеціалізовані Ради
Періодика
Дисертації та автореферати
Новини та оголошення
Каталог веб-ресурсів
Медичний гумор
Гістологія, цитологія та ембріологія
Нормальна та топографічна анатомія
Відділення
Розсилання
rss  
 
 Українською | На русском   
   
»»   НТ АГЕТ / Періодика / Карповські читання /

Карповські читання 2004

обложка

Карповські читання: Матеріали I Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 18-21 травня 2004 р.). Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2004. - 75с. [зміст...]

Матеріали I, II та III Всеукраїнських наукових морфологічних конференцій "Карповські читання" (Дніпропетровськ, 2004, 2005 та 2006 рр.) [перелік...]

Карповські читання 2004

ПАТОГЕНЕТИЧНІ ПЕРЕБУДОВИ АТРІОВЕНТРИКУЛЯРНОГО З’ЄДНАННЯ СЕРЦЯ ЛЮДИНИ Н.М.Терещенко Кафедра гістології
Дніпропетровська державна медична академія

Вади серця і судин складають найбільшу групу уроджених дефектів у людей: їх виявляють у 1% усіх живих немовлят, а частота серед мертвонароджених у 10 разів вище (Sinning, 1998). Одна з вроджених вад розвитку серця – відкритий атріовентрикулярний канал – у теперішній час є досить поширеною та складає 23% від всіх вроджених вад серця. Найбільш небезпечною з них є загальний атріовентрикулярний канал (повна форма зустрічається у 4,76,5% випадків); 65% хворих гине протягом першого року життя, 85% до кінця другого року життя, 96% до п’яти років. Не дивлячись на значну кількість робіт, що присвячені етапній перебудові ділянки атріовентрикулярного з’єднання в серці, відсутні дослідження у напрямку вивчення динаміки структурних та функціональних перетворень тканинних і клітинних компонентів в його складі на етапах пренатального онтогенезу.

У нашій роботі проведений морфологічний аналіз формування спеціалізованих провідних структур у ділянці атріовентрикулярного (АВ) з’єднання виходячи з даних про розвиток провідної системи серця з 4 кілець між первинними сегментами серця. Ритмічна активність серця – одна з найбільш ранніх функцій, що спостерігається протягом усього періоду формування спеціалізованої провідної тканини. Передсердний і шлуночковий міокард спочатку не розділений ніякими фізичними бар'єрами; однак відомо, що існує невелика затримка між деполяризацією передсердь і шлуночків, імовірно, обумовлена особливостями деполяризації в АВ-з'єднанні. Тканина борозни зрештою вростає в АВ-з'єднання й анатомічно ізолює передсердний і шлуночковий міокард, залишаючи лише ділянку спеціалізованої провідної системи. Процеси петлеутворення і септації серця призводять до того, що кільця провідних клітинпопередників виявляються розташованими поруч з основою серця, поблизу скелета в ділянці АВ-з’єднання. Синусний вузол виникає із синоатріального кільця і лежить на з'єднанні між верхньою порожнистою веною і передсердним міокардом. Процес інвагінації венозного синусу приводить до того, що синоатріальне кільце доходить до основи передсердної перегородки, де воно бере участь в утворенні поверхневої частини АВ-вузла. Атріовентрикулярне кільце змінюється через процес поділу АВ-з'єднання ендокардіальними подушками. При цьому кільце набуває форми вісімки. Передня і задня петлі кільця наближаються до основи передсердної перегородки. Задня петля АВкільця виявляється на вершині впускної перегородки і дає початок глибокій частині АВ-вузла і проксимальній частині пенетруючого пучка. Дистальна частина пенетруючого пучка виникає самостійно і лише після цього установлює контакт із АВ-вузлом.

Футляр тканин АВ-борозни після розмежування передсердного і шлуночкового міокарда ізолює пенетруючий пучок і пучки гілок із шлуночкового міокарда. Саме у ході цього процесу можуть утворюватися м'язові області безпосереднього контакту між АВ-вузлом і шлуночками, а також аномальні провідні структури (додаткові шляхи проведення) між передсердями і шлуночками.

 

// Карповські читання: Матеріали I Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 18-21 травня 2004 р.).
Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2004. - 75с. [зміст...]

 
 
 © 2004-2018, Морфологія .DP.UA
 
Вниманию морфологов! Шановні колеги!
Більшість сторінок веб-сайту НТ АГЕТ чекає на Вашу інформацію.
Будемо дуже вдячні за Ваші рекомендації та зауваження щодо інформаційного наповнення сторінок сайту, дизайну і структури веб-сайту.
// Координатор - Твердохліб Ігор Володимирович, д.мед.н., професор, зав. каф. гістологіі ДДМА (056-7135323). [ e-mail ]
// Відповідальний за створення та підтримку веб-сайту — Горбунов Андрій Олександрович. [ e-mail ] // Dr. Andy.
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Розробка, дизайн, підтримка — Дніпропетровськ, ДДМА, кафедра гістології.
Rambler's Top100