Товариство морфологів України: анатоми, гістологи, ембріологи, хірурги, цитологи
Титульна
Форум
Президія та правління
Відділення
Студентські олімпіади
Спеціалізовані Ради
Періодика
Дисертації та автореферати
Новини та оголошення
Каталог веб-ресурсів
Медичний гумор
Гістологія, цитологія та ембріологія
Нормальна та топографічна анатомія
Відділення
Розсилання
rss  
 
 Українською | На русском   
   
»»   НТ АГЕТ / Періодика / Карповські читання /

Карповські читання 2005

обложка

Карповські читання: Матеріали II Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 12-15 квітня 2005 р.). Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2005. - 93с. [зміст...]

Матеріали I, II та III Всеукраїнських наукових морфологічних конференцій "Карповські читання" (Дніпропетровськ, 2004, 2005 та 2006 рр.) [перелік...]

СТРУКТУРНА ПЕРЕБУДОВА ЕПІТЕЛІОЦИТІВ ПОСМУГОВАНИХ ПРОТОК СЛИННИХ ЗАЛОЗ ЩУРІВ ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ АДРЕНАЛІНА І АЦЕТИЛХОЛІНА Г.А.Єрошенко, В.І.Шепітько, С.М.Білаш, О.Д.Лисаченко, О.О.Передера Кафедра гістології, цитології та ембріології
Українська медична стоматологічна академія
(Полтава)

Введення експериментальним тваринам адрено- і холіноміметиків викликає структурні зміни в залозистих компонентах слинних залоз. Вираженість цих змін різноманітна, як різноманітні і прояви з боку кінцевих відділів і вивідних проток. Виведення секреторних гранул епітеліоцитами кінцевих відділів слинних залоз супроводжується скороченням міоепітеліальних клітин, які оточують залозисті трубки, що призводить до посилення виведення секрету.

Комплексна оцінка даних морфометрії внутрішньочасточкових утворень слинних залоз після введення адреналіну і ацетилхоліну експериментальним тваринам визначила, що найбільш чутливими до стимуляції є посмуговані протоки.

Метою роботи було вивчення структурних змін в посмугованих протоках слинних залоз після введення адреналіна (АД) і ацетилхоліна (АХ).

Об'єктом дослідження були статевозрілі щури-самці. Перша група – контрольна, друга і третя – експериментальні: тваринам вводили розчин АД (0,3 мг/кг) і розчин АХ (1,5 мг/кг). Напівтонкі зрізи з епонових блоків вивчали в світловому мікроскопі.

Отримані дані свідчать, що посмугованість проток у щурів контрольної групи в привушних залозах утворена вузькими складками і має „пухирцевий” тип в підщелепних і під'язикових. При стимуляції, незалежно від виду подразника відбувається зміна типу посмугованості в привушних на „пухирцевий” тип, в підщелепних і під'язикових складки стають вузькими. Виключення складає підщелепна залоза після введення ацетилхоліну – в ній складки розширювались в декілька разів, утворюючі цистерни, що є морфологічним проявом підвищенної евакуації рідини з інтерстицію залози в просвіт протоки. Морфологічні зміни ядра найбільш виражені при введенні тваринам ацетилхоліну і слабо проявляються в групі, якій вводили адреналін, що є морфологічним підтвердженням більшого функціонального навантаження, якого зазнають протокові епітеліоцити після введення АХ.

Секрет в просвітах проток визначався в привушній і під'язиковій залозах (контрольна група тварин). Після стимуляції секреторні продукти визначались в просвіті проток підщелепних і під'язикових залоз, привушна залоза в просвіті посмугованих проток секрету не містила. Виходячи із оптичної щільності секрету, найвища густина спостерігалась в під’язикових залозах тварин, яким вводили АХ.

 

// Карповські читання: Матеріали II Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 12-15 квітня 2005 р.).
Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2005. - 93с. [зміст...]

 
 
 © 2004-2018, Морфологія .DP.UA
 
Вниманию морфологов! Шановні колеги!
Більшість сторінок веб-сайту НТ АГЕТ чекає на Вашу інформацію.
Будемо дуже вдячні за Ваші рекомендації та зауваження щодо інформаційного наповнення сторінок сайту, дизайну і структури веб-сайту.
// Координатор - Твердохліб Ігор Володимирович, д.мед.н., професор, зав. каф. гістологіі ДДМА (056-7135323). [ e-mail ]
// Відповідальний за створення та підтримку веб-сайту — Горбунов Андрій Олександрович. [ e-mail ] // Dr. Andy.
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Розробка, дизайн, підтримка — Дніпропетровськ, ДДМА, кафедра гістології.
Rambler's Top100