УЛЬТРАСТРУКТУРНІ ЗМІНИ СТОВПЧАСТИХ ЕПІТЕЛІОЦИТІВ ДВАНАДЦЯТИПАЛОЇ КИШКИ ЗА УМОВ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО ПАНКРЕАТИТУ
Н.Є.Лісничук, О.П.Андріїшин
Центральна науково-дослідна лабораторія
Кафедра гістології, цитології та ембріології
Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського
Вступ. Згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я хвороби органів травлення є одними з найбільш розповсюджених у світі, вони займають 3-є місце після серцево-судинної та онкологічної патологій. Прогнозується ріст гастроентерологічної захворюваності, оскільки це залежить не тільки від ступеня розвитку та доступності медичної допомоги, але й, в основному, від соціальних умов життя населення і наявності патогенних факторів, які призводять до запуску стресових, імуноалергічних та метаболічних механізмів. Функціональна та анатомічна єдність органів травної системи обумовлює комплексну їх реакцію у відповідь на ураження одного з органів травного тракту.
Метою даної роботи було вивчення особливостей ультраструктурної перебудови епітеліоцитів слизової оболонки дванадцятипалої кишки (ДПК) за умов гострого експериментального панкреатиту.
Матеріал та методи дослідження. Експериментальний панкреатит у білих щурів моделювали згідно методики С.О.Шалімова та співавт. (1989). Шматочки ДПК для електронномікроскопічних досліджень обробляли згідно загальноприйнятої методики. Ультратонкі зрізи контрастували уранілацетатом та цитратом свинцю згідно Рейнольдса і вивчали в електронному мікроскопі ЕМВ-100ЛМ.
Результати досліджень та їх обговорення. Виразні зміни виявлені в більшості стовпчастих епітеліоцитів із облямівкою. Помітно зменшувалася кількість і висота мікроворсинок на апікальній поверхні клітин. Місцями спостерігалися оголені ділянки цитолеми. Компоненти комплексу Гольджі розширювалися та вакуолізувалися, в цих ділянках спостерігалося скупчення лізосом. Канальці гранулярної ендоплазматичної сітки фрагментувалися, втрачали рибосоми. Мітохондрії збільшувалися в розмірі, на фоні просвітленого матриксу виявлялися малочисельні кристи. Каріолема округлих ядер втрачала чіткість, кількість ядерних пор зменшувалася, спостерігалися фокальні розширення перинуклеарного простору, в каріоплазмі переважав гетерохроматин, скупчення якого виявлялися біля внутрішнього листка каріолеми.
Виявлені ультраструктурні зміни стовпчастих епітеліоцитів із облямівкою слизової оболонки ДПК свідчать про активну їх реакцію у відповідь на гостре пошкодження підшлункової залози.
// Карповські читання:
Материалы II Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 12-15 апреля 2005 г.).
Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2005. - 93с. [содержание...]
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Разработка, дизайн, поддержка — Днепропетровск, ДГМА, кафедра гистологии.