Ультраструктура гепатоцитів та епітеліоцитів канальців нефрона при застосуванні ксеношкіри при тяжких опіках в експерименті
К.С.Волков, Л.Д.Лучанко, З.М.Небесна, А.В.Довбуш.
Кафедра гістології та ембріології, Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського
Проведені електронно-мікроскопічні дослідження печінки і нирок у різні періоди після тяжких опіків і закриття рани ліофілізованою ксеношкірою.
Опік наносили під загальним ефірним наркозом водяною парою при температурі 96-97 0С на епільовану поверхню шкіри спини протягом 60 секунд. За таких умов розвивався опік ША - ШБ ступеня. Площа враження становила 18-20 % поверхні тіла тварин. На 2 добу після опіку проводили ранню некректомію пошкоджених ділянок шкіри, а рану накривали ліофілізованою ксеношкірою. Матеріал печінки і кіркової речовини нирки від 20 статевозрілих морських свинок самців забирали на 14 і 21 доби, а його обробку здійснювали згідно загальноприйнятих методик. Ультратонкі зрізи досліджували в електронному мікроскопі ЕМ-125 К.
На 14 і особливо 21 доби після опіків відмічались глибокі деструктивні зміни ультраструктури гепатоцитів і епітеліоцитів проксимального і дистального відділів нефрона. Глибокі зміни ядер і руйнування органел цитоплазми гепатоцитів, деструкція мікро ворсинок, втрата мембран базальної посмугованності епітеліоцитів нефронів, свідчать про пригнічення пристосувально - компенсаторних і регенераторних процесів.
В умовах застосування ксеношкіри вже на 14 добу наявні ознаки внутрішньоклітинних регенераторних процесів. Активація ядерних компонентів, гіпертрофія і гіперплазія органел
На 21 добу активний перебіг регенераторних процесів призводить до помітної нормалізації ультраструктури клітин досліджуваних органів.
Таким чином електронно-мікроскопічні дослідження свідчать, що при тяжкій експериментальній опіковій травмі в умовах застосування ксеношкіри, значно покращується структурна організація гепатоцитів і епітеліоцитів канальців нефрона, що позитивно впливае на їх функцію.
// Карповские чтения:
Материалы III Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 11-14 апреля 2006 г.).
Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2006. - 86с. [содержание...]
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Разработка, дизайн, поддержка — Днепропетровск, ДГМА, кафедра гистологии.