Общество морфологов Украины: анатомы, гистологи, эмбриологи, хирурги, цитологи
Титульная
Форум
Президиум и правление
Отделения
Студенческие олимпиады
Специализированные Советы
Периодика
Диссертации и авторефераты
Новости и объявления
Каталог веб-ресурсов
Медицинский юмор
Гистология, цитология и эмбриология
Нормальная и топографическая анатомия
Отделения
Рассылка
rss  
 
 Українською | На русском   
     
»»   НТ АГЕТ / Периодика / Карповские чтения /

Карповские чтения 2006

обложка

Карповские чтения: Материалы III Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 11-14 апреля 2006 г.). Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2006. - 86с. [содержание...]

Материалы I, II и III Всеукраинских научных морфологических конференций "Карповские чтения" (Днепропетровск, 2004, 2005 и 2006 гг.) [перечень...]

МОРФОЛОГІЧНА СПОРІДНЕНІСТЬ КЛІТИН МЕРКЕЛЯ ТА МЕЛАНОЦИТІВ В ЕПІДЕРМІСІ Т.Ю.Дудчак, О.Ю.Нечитайло, О.І.Петришен Кафедра медичної біології, генетики та гістології Буковинський державний медичний університет (Чернівці)

Численні і складні функції епідермісу знаходяться у визначеному протиріччі з відносною простотою його мікро- і ультраструктурної організації. Важко зрозуміти і пояснити, яким чином кілька рядів клітин здатні надійно захищати організм від різних агресивних впливів зовнішнього середовища, не ушкоджуючись і продовжуючи активно функціонувати. Вивчення цих проблем необхідне не тільки для розуміння різних сторін морфології епідермісу, але і для дослідження патогенезу і лікування різноманітних захворювань шкіри. Тому метою наших досліджень було прослідкувати зміну поглядів науковців на морфологію та функцію меланоцитів та клітин Меркеля.

Меланоцити - пігментні клітини хребетних тварин і людини, які синтезують меланіни. Розрізняють: 1) вільні меланоцити (шкіри, волосяних фолікул, мозкових оболонок, судинної оболонки ока), які походять з нервових валиків, звідки вони в період замикання нервової трубки мігрують в різні частини тіла у вигляді прозорих рухомих клітин - меланобластів - попередників меланоцитів; 2) епітеліальні меланоцити (пігментного епітелія сітківки), які походять із клітин первинного очного зачатка. Синтез меланінів здійснюється в меланоцитах на спеціальних органоїдах - меланосомах, які містять фермент тирозиназу [http://www.cultinfo.ru/fulltext/1/001/008/110/728.htm]. Після заповнення меланіном меланосоми перетворюються в ензиматично інертні пігментні гранули.

Клітини Меркеля є чутливими нервовими закінченнями. Вони виявлені, в епідермісі, волосяних фолікулах, слизовій оболонці рота, у смакових сосочках язика, у тканині легень людини. Вони відповідають за тактильну чутливість шкіри, тому їх назвали дотиковими клітинами. Більше всього клітин Меркеля виявлено в чутливих ділянках шкіри - на долонях, ступнях, в ерогенних зонах. Раніше вважалося, що задача клітин Меркеля просте сприйняття сигналу. Тепер виявилося, що дотикові клітини - це не просто приймачі відчуттів. У відповідь на стимуляцію клітини Меркеля викидають цілий ряд гормонів і гормоноподібних речовин. Ці речовини впливають на настрій (ендорфіни і енкефаліни), стимулюють клітини імунної системи, і т.д. Нещодавні дослідження дозволили відчинити завісу таємниці над лікувальною дією акупунктури. Виявляється, помірна подразнююча дія в зонах скупчення клітин Меркеля надає могутню імуностимулюючу дію на весь організм.

// Карповские чтения: Материалы III Всеукраинской научной морфологической конференции (Днепропетровск, 11-14 апреля 2006 г.).
Под ред. профессора И.В.Твердохлеба.- Днепропетровск: Пороги, 2006. - 86с. [содержание...]

 
 
 © 2004-2018, Морфологія .DP.UA
 
До відома морфологів! Уважаемые коллеги!
Большинство страниц веб-сайта НТ АГЕТ ожидает Вашей информации.
Будем очень благодарны за Ваши рекомендации и пожелания относительно информационного наполнения страниц сайта, дизайна и структуры веб-сайта.
// Координатор - Твердохлеб Игорь Владимирович, д.мед.н., профессор, зав. каф. гистологии ДГМА (056-7135323). [ e-mail ]
// Ответственный за создание и поддержку веб-сайта — Горбунов Андрей Александрович. [ e-mail ] // Dr. Andy.
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Разработка, дизайн, поддержка — Днепропетровск, ДГМА, кафедра гистологии.
Rambler's Top100