Товариство морфологів України: анатоми, гістологи, ембріологи, хірурги, цитологи
Титульна
Форум
Президія та правління
Відділення
Студентські олімпіади
Спеціалізовані Ради
Періодика
Дисертації та автореферати
Новини та оголошення
Каталог веб-ресурсів
Медичний гумор
Гістологія, цитологія та ембріологія
Нормальна та топографічна анатомія
Відділення
Розсилання
rss  
 
 Українською | На русском   
   
»»   НТ АГЕТ / Періодика / Карповські читання /

Карповські читання 2006

обложка

Карповські читання: Матеріали III Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 11-14 квітня 2006 р.). Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2006. - 86с. [зміст...]

Матеріали I, II та III Всеукраїнських наукових морфологічних конференцій "Карповські читання" (Дніпропетровськ, 2004, 2005 та 2006 рр.) [перелік...]

МОРФОЛОГІЧНА СПОРІДНЕНІСТЬ КЛІТИН МЕРКЕЛЯ ТА МЕЛАНОЦИТІВ В ЕПІДЕРМІСІ Т.Ю.Дудчак, О.Ю.Нечитайло, О.І.Петришен Кафедра медичної біології, генетики та гістології Буковинський державний медичний університет (Чернівці)

Численні і складні функції епідермісу знаходяться у визначеному протиріччі з відносною простотою його мікро- і ультраструктурної організації. Важко зрозуміти і пояснити, яким чином кілька рядів клітин здатні надійно захищати організм від різних агресивних впливів зовнішнього середовища, не ушкоджуючись і продовжуючи активно функціонувати. Вивчення цих проблем необхідне не тільки для розуміння різних сторін морфології епідермісу, але і для дослідження патогенезу і лікування різноманітних захворювань шкіри. Тому метою наших досліджень було прослідкувати зміну поглядів науковців на морфологію та функцію меланоцитів та клітин Меркеля.

Меланоцити - пігментні клітини хребетних тварин і людини, які синтезують меланіни. Розрізняють: 1) вільні меланоцити (шкіри, волосяних фолікул, мозкових оболонок, судинної оболонки ока), які походять з нервових валиків, звідки вони в період замикання нервової трубки мігрують в різні частини тіла у вигляді прозорих рухомих клітин - меланобластів - попередників меланоцитів; 2) епітеліальні меланоцити (пігментного епітелія сітківки), які походять із клітин первинного очного зачатка. Синтез меланінів здійснюється в меланоцитах на спеціальних органоїдах - меланосомах, які містять фермент тирозиназу [http://www.cultinfo.ru/fulltext/1/001/008/110/728.htm]. Після заповнення меланіном меланосоми перетворюються в ензиматично інертні пігментні гранули.

Клітини Меркеля є чутливими нервовими закінченнями. Вони виявлені, в епідермісі, волосяних фолікулах, слизовій оболонці рота, у смакових сосочках язика, у тканині легень людини. Вони відповідають за тактильну чутливість шкіри, тому їх назвали дотиковими клітинами. Більше всього клітин Меркеля виявлено в чутливих ділянках шкіри - на долонях, ступнях, в ерогенних зонах. Раніше вважалося, що задача клітин Меркеля просте сприйняття сигналу. Тепер виявилося, що дотикові клітини - це не просто приймачі відчуттів. У відповідь на стимуляцію клітини Меркеля викидають цілий ряд гормонів і гормоноподібних речовин. Ці речовини впливають на настрій (ендорфіни і енкефаліни), стимулюють клітини імунної системи, і т.д. Нещодавні дослідження дозволили відчинити завісу таємниці над лікувальною дією акупунктури. Виявляється, помірна подразнююча дія в зонах скупчення клітин Меркеля надає могутню імуностимулюючу дію на весь організм.

// Карповські читання: Матеріали III Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 11-14 квітня 2006 р.).
Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2006. - 86с. [зміст...]

 
 
 © 2004-2018, Морфологія .DP.UA
 
Вниманию морфологов! Шановні колеги!
Більшість сторінок веб-сайту НТ АГЕТ чекає на Вашу інформацію.
Будемо дуже вдячні за Ваші рекомендації та зауваження щодо інформаційного наповнення сторінок сайту, дизайну і структури веб-сайту.
// Координатор - Твердохліб Ігор Володимирович, д.мед.н., професор, зав. каф. гістологіі ДДМА (056-7135323). [ e-mail ]
// Відповідальний за створення та підтримку веб-сайту — Горбунов Андрій Олександрович. [ e-mail ] // Dr. Andy.
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Розробка, дизайн, підтримка — Дніпропетровськ, ДДМА, кафедра гістології.
Rambler's Top100