Товариство морфологів України: анатоми, гістологи, ембріологи, хірурги, цитологи
Титульна
Форум
Президія та правління
Відділення
Студентські олімпіади
Спеціалізовані Ради
Періодика
Дисертації та автореферати
Новини та оголошення
Каталог веб-ресурсів
Медичний гумор
Гістологія, цитологія та ембріологія
Нормальна та топографічна анатомія
Відділення
Розсилання
rss  
 
 Українською | На русском   
   
»»   НТ АГЕТ / Періодика / Карповські читання /

Карповські читання 2006

обложка

Карповські читання: Матеріали III Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 11-14 квітня 2006 р.). Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2006. - 86с. [зміст...]

Матеріали I, II та III Всеукраїнських наукових морфологічних конференцій "Карповські читання" (Дніпропетровськ, 2004, 2005 та 2006 рр.) [перелік...]

ВІДНОВЛЕННЯ СТОВПЧАСТИХ КЛІТИН СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ ТОНКОЇ КИШКИ ЗА УМОВ КАДМІЄВОЇ ІНТОКСИКАЦІЇ І.Швидка Кафедра гістології, цитології та ембріології
Івано-Франківський державний медичний університет

Популяція ентероцитів - одна з клітинних систем, яка знаходиться в стаціонарному стані і швидко оновлюється за рахунок рівноваги між проліферацією і загибеллю клітин. Цикл поділу стовбурових клітин у криптах триває приблизно 24 год і вже через добу ентероцити з'являються біля основи ворсинок.

Досліджували слизову оболонку тонкої кишки білих нелінійних щурів-самців, яким внутрішньошлунково протягом 14 діб через день вводили водний розчин хлориду кадмію в дозі, що сумарно складає 1/10LD50. Забір матеріалу здійснювали на 3, 7, 14, 21, 30 та 45 добу досліду. Визначення мітотичного індексу може слугувати критерієм перебігу регенераторних процесів в епітелії слизової оболонки тонкої кишки. З метою оцінки мітотичної активності ентероцитів зрізи з парафінових блоків забарвлювали галоціанін-хромовими галунами за методом Ейнарссона. У результаті хроматин ядер і РНК цитоплазми забарвлюється в темно-синій (майже до чорного) або сіро-синій колір, цитоплазма має сірий колір.

Результати дослідження свідчать про те, що впродовж введення кадмію спостерігається зниження мітотичного індексу в клітинах крипт від 1,32±0,05 на 3 добу до 1,26±0,08 на 7 добу та 0,92±0,04 на 14 добу, що вказує на пригнічення проліферативних процесів в епітелії крипт. Після закінчення введення токсиканту в наступні терміни експерименту кількість клітин з мітотичними фігурами зростає, порівняно з попереднім терміном, і відповідно складає на 21 добу - 2,07±0,07, 30 добу - 3,04±0,05, 45 добу - 3,14±0,11 (контроль 2,88±0,16).

Отримані результати свідчать про те, що кадмієва інтоксикація приводить до пригнічення процесів регенерації на фоні розвитку морфологічних змін будови ентероцитів, що, можливо, пов'язано з накопиченням кадмію в клітинах. Відновлення процесів регенерації спостерігаються після припинення введення токсиканту.

// Карповські читання: Матеріали III Всеукраїнської наукової морфологічної конференції (Дніпропетровськ, 11-14 квітня 2006 р.).
Під ред. професора І.В.Твердохліба.- Дніпропетровськ: Пороги, 2006. - 86с. [зміст...]

 
 
 © 2004-2018, Морфологія .DP.UA
 
Вниманию морфологов! Шановні колеги!
Більшість сторінок веб-сайту НТ АГЕТ чекає на Вашу інформацію.
Будемо дуже вдячні за Ваші рекомендації та зауваження щодо інформаційного наповнення сторінок сайту, дизайну і структури веб-сайту.
// Координатор - Твердохліб Ігор Володимирович, д.мед.н., професор, зав. каф. гістологіі ДДМА (056-7135323). [ e-mail ]
// Відповідальний за створення та підтримку веб-сайту — Горбунов Андрій Олександрович. [ e-mail ] // Dr. Andy.
© 2004-2018, НТ АГЕТ.
© Розробка, дизайн, підтримка — Дніпропетровськ, ДДМА, кафедра гістології.
Rambler's Top100