Навчальну програму з оперативної хірургії та топографічної анатомії підготовлено на
кафедрі оперативної хірургії та топографічної анатомії. Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця (зав.- проф. М.Ковальський)
і затверджена МОЗ України в 2000 році.
Щорічно протягом навчального року методичні розробки тез лекцій і практичних занять оновлюються
з урахуванням сучасних досягнень морфологічної науки та суміжних хірургічних дисциплін.
Доповнення до методичних розробок обговорюються та затверджуються пакетом перед початком нового семестра на методичних нарадах кафедри.
Кожний студент, який навчається на кафедрі, забезпечений підручником з оперативної хірургії та топографічної анатомії під ред. проф. К.І.Кульчицького, посібником з практичних навичок, методичними розробками з самостійної роботи студентів, заліковою книжкою з практичних навичок (по 1 примірнику на одного студента).
Під час проведення практичного заняття студенти у повному обсязі забезпечуються тестовими завданнями з предмету, музейними препаратами, муляжами, таблицями.
Кожний студент має можливість виконати будь-яку операцію на трупному матеріалі.
Викладання оперативної хірургії та топографічної анатомії інтегровано з іншими теоретичними медико-біологічними кафедрами: латинської мови, нормальної анатомії, нормальної фізіології, патологічної анатомії, гістології та кафедрами хірургічного профілю.
Протягом 10 років на кафедрі існував курс клінічної оперативної хірургії на базі міської клінічної лікарні №16.
Методичні розробки лекцій складені на 100% з урахуванням найсучасніших досягнень морфологічної науки. Лекції супроводжуються демонстрацією слайдів, кольорових фотограм, тематичних фільмів.
Методичні розробки практичних занять для викладачів підготовлені на 100%.
Створені методичні розробки для студентів медичного факультету, які навчаються англійскою мовою, а також методичні розробки для лікарів-інтернів, що навчаються за фахом "Хірургія" та "Анестезіологія-реаніматологія" (зав. кафедрою професор Е.Г.Топка, доцент Ю.В.Мамрак).
Нові методи (прийоми), що впроваджені в навчальний процес з урахуванням світового і вітчизняного досвіду.
- Активно використовуються комп'ютерні технології (створено 2 навчальні програми, 2 контролюючі програми).
- Підготовлені методичні розробки практичних занять та тез лекцій за кредитно-модульною системою.
- Підготовлені контролюючі тестові завдання для контролю за позааудиторною роботою студентів у контексті кредитно-модульної системи навчання.
- Впроваджені у практичні заняття система тестового контролю з використанням тестів «Крок-2».
- Залучені до навчального процесу інформаційні матеріали з іноземних та національних поточних фахових видань, спеціалізованих файлів мережі Інтернет.
- Проведені педагогічні читання з впровадженням кредитно-модульної системи навчання.
- Профілізація підготовки навчально-методичних посібників з урахуванням майбутнього фаху студентів (підготовка посібників для студентів медичного, стоматологічного факультетів).
- Організація на кафедрі учбової кімнати для навчання іноземних студентів з оснащенням матеріалами на іноземній мові.
ohta-methodics_eng.rar (54кБ) - методические разработки для студентов медицинского факультета, обучающихся на английском языке.
- Модуль 1 Змістовий модуль 1
- Тема №1: Хірургічний інструментарій і зшивальна апаратура.
- Тема №2: Техніка роз′єднання і з′єднання тканин. Основні принципи первинної хірургічної обробки ран.
- Тема №3: Топографічна анатомія і оперативна хірургія ділянок черепно-мозкового відділу голови.
- Тема №4: Топографічна анатомія і оперативна хірургія порожнини черепу.
- Тема №5: Топографічна анатомія лиця. Оголення при гнійних процесах лиця.
- Тема №6: Топографічна анатомія ділянок шиї. Оголення і перев`язка зовнішньої і загальної сонних артерій.
- Тема №7: Топографічна анатомія органів шиї (гортань, трахея, глотка, стравохід, щитоподібна залоза). Трахеотомія. Операції на щитоподібній залозі.
- Модуль 1 Змістовий модуль 2
- Тема №8: Топографічна анатомія стінок грудної клітки, грудної залози. Операції на молочній залозі. Пункція плеври. Види пневмотораксу. Техніка закриття пневмотораксу. Резекція ребра.
- Тема №9: Топографічна анатомія легень і органів переднього і заднього середостіння. Доступи до стравоходу, легень. Видалення легень. Лобектомія. Резекція сегмента.
- Тема №10: Топографічна анатомія серця та навколосерцевої сумки. Хірургічні доступи до серця. Операції при пораненнях серця. Природжені і набуті вади серця, їх хірургічне лікування. Аорто-коронарне шунтування, стентування.
- Модуль 1 Змістовий модуль 3
- Тема №11: Топографічна анатомія передньобокової стінки живота. Хірургічні доступи до органів черевної порожнини.
- Тема №12: Хірургічна анатомія гриж передньобокової стінки живота. Топографічна анатомія пахвинної ділянки, пахвинного каналу і пахвинної грижі. Операції з приводу пахвинних гриж. Оперативне лікування природженої, защемленої і ковзної гриж.
- Тема №13: Топографічна анатомія стегнового каналу. Хірургічна анатомія стегнової грижі. Операції стегнової грижі. Хірургічна анатомія пупкової грижі і гриж білої лінії живота, оперативне лікування гриж.
- Тема №14: Топографічна анатомія черевної порожнини. Відношення очеревини до органів порожнини живота. Сумки, канали, закутки. Топографічна антомія шлунка, печінки, жовчного міхура, жовчних шляхів, дванадцятипалої кишки.
- Тема №15: Топографічна анатомія тонкої і товстої кишок, підшлункової залози і селезінки.
- Тема №16: Операціі на органах черевної порожнини. Кишкові шви. Резекція кишок. Різні види ентероанастомозу: кінець в кінець, бік в бік, кінець в бік.
- Тема №17: Операції на шлунку.
- Тема №18: Операції на печінці, жовчному міхурі, жовчних шляхах, підшлунковій залозі. Видалення селезінки.
- Тема №19: Операції на товстій кишці. Видалення червоподібного відростка. Способи обробки його кукси. Ретроградне видалення відростка.
- Модуль 2 Змістовий модуль 4
- Тема №1: Топографічна анатомія поперекової ділянки. Слабкі місця поперекової ділянки. Топографічна анатомія фасцій і клітковинних просторів, органів за очеревинного простору. Паранефральна блокада. Операції на нирках і сечоводах.
- Тема №2: Топографічна анатомія та оперативна хірургія стінок та органів таза.
- Тема №8: Топографічна задньої поверхні нижньої кінцівки: сідничної ділянки, задньої поверхні стегна, підколінної ямки, задньої поверхні гомілки і підошвиної поверхні стопи. Доступи до судин та нервів сідничної ділянки, задньої поверхні стегна, підколінної ямки, задньої поверхні гомілки і стопи. Шляхи поширення гнійних процесів.
- Модуль 2 Змістовий модуль 5
- Тема №3: Топографічна анатомія та оперативна хірургія хребта, спинного мозку та його оболонок.
- Тема №4: Топографічна анатомія і оперативна хірургія надпліччя і плеча верхньої кінцівки.
- Тема №5: Топографічна анатомія і оперативна хірургія передпліччя і ліктьового суглоба верхньої кінцівки.
- Тема №6: Топографічна анатомія кисті. Фасції і фасціальні футляри. Клітковинні простори. Шляхи поширення гнійних процесів. Розрізи при панариціях, пароніхії, флегмоні кисті.
- Тема №7: Топографічна анатомія передньої поверхні стегна, гомілки і стопи. Топографія судинно-нервових пучків. Доступи до стегнової, передньої великогомілкової та тильної артерії стопи. Шляхи поширення гнійних процесів.
- Тема №9: Ампутація і екзартикуляція: принципи, класифікація. Коловий і клаптевий способи. Кістково-, м’язово-, фасціо-, шкірнопластичні ампутації. Принципи пункцій, артротомій, резекцій суглобів, артропластики і артродезу. Операції на кістках. Принципи екстра- та інтрамедулярного остеосинтезу.
|